Sertifika

Sertifika Nedir?

Okul, eğitim merkezi, üniversite, enstitü gibi kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen eğitimler sonunda o eğitime başarı ile katılım sağlayan kişilere verilen bir belgedir.

Sertifika Neden Önemlidir ?

Spesifik alanlarda uzmanlaşan kişiler, iş hayatında kendilerine üst sıralarda daha kolay yer bulabilirler. Sertifikalar iş bulma sürecinde büyük bir öneme sahiptir.Çünkü bu belgeler sizin sürekli eğitime inandığınızı,gelişime açık olduğunuzu ve başarıya odaklı olduğunuzu gösterir. Okulu bitirdikten sonra eğitimlere devam ederek dünyaya adapte olduğunuzu,belli alanlarda uzmanlaşmak istediğinizi ve bu alanlara yatırım yaptığınızı göstermeniz gerekiyor.

Sürekli gelişimi ve yeniliği içinde barındaran iş dünyası içerisinde, işletmelerin insan kaynakları departmanları işe ve kurum kültürüne en uygun adayı bulmak benzer adaylar arasında en niteliklisini seçmek için, eğitim belgeleri ve kişisel gelişimine yönelik katıldığı programlara ilişkin belgeleri değerlendirirken,dikkat edilen ilk kriter bu eğitimler sonunda kişilerin sınava tabi tutulup tutulmadığıdır. Bunun sebebi ise, kişilerin sadece bu eğitimlere katılmış olmasını değil, verilen eğitimi özümseyip,başarı sağlayıp mesleki bilgisine kattığı değeri ve bu bilgileri kullanabilme becerisini ölçmesini sağlamasıdır.

Nasıl Sertifika Alınır?

Almış olduğunuz eğitim sürecinde eğitimin verimliliğini ölçmek adına çeşitli sınavlara katılırsınız ve eğitimin sonunda genel olarak eğitim içeriğine yönelik sınavda başarılı olmanız halinde adınıza düzenlenmiş olan ve aldığınız eğitim adının yeraldığı sertifikanızı teslim alabilirsiniz.

Sertifika Örnekleri

Eğitim sonunda alacağınız belgenin hangi özelliklere sahip olacağını ve nerelerde kullanılabileceğini biliyor olmak motivasyonel anlamda büyük öneme sahiptir. İşverenler de işe almayı düşündükleri çalışanlarının eğitimlerine ve eğitimleri sonunda aldıkları belgelere ciddi anlamda değer verir. Bu hususu göz önünde bulunduran birçok eğitim kurumu kursiyerler için basıma hazır diploma örneği yayınlarlar. Bu örnekte diplomanın nasıl göründüğü, belge üzerinde ne tarz bilgilerin yazdığı ve ne tür doğrulama metotlarının kullanıldığı rahatlıkla kontrol edilebilir.